The John Fisher School

Key Stage 3 Achievement Awards


The John Fisher School Achievement Awards recognise achievement, progress and effort over the academic year. The boys are nominated by the teachers in each subject area, and at a celebration evening, in front of their parents and teachers, are presented with a special certificate which recognises their achievements and effort.

 

Award winners with Mr Scully 

 

Key Stage 3 Achievement Awards (2014 - 2015)

  Year 7 Year 8 Year 9
Religious Studies
Top Achiever Ademola Oyejobi-Mabadeje Benjamin Evans Jonathan Neary
Most Progress Piotr Brys Sam Barry Brandan Fernando
English
Top Achiever

Elliott Glithero-O'Dell

Malichi Messetti/Micland Pali

Daniel Exact

Most Progress

Paddy Cuinnea

Sam Barry

Karol Dxiubinski

Mathematics
Top Achiever Daniel Chung Benjamin Evans

Matthew Colverd

Most Progress

Andrew Anderson

Daniel Shannon

Patrick Murray
Science
Top Achiever

Alex Colverd

Simon Dasig Matthew Kerwick
Most Progress Stephen Bull Carmelo Marino Joseph Brennan
Art & Design
Top Achiever Bhashana Amerasinghe

Stanley Nelli

Oliver Gaedke
Most Progress Aidan Barnett Dominic Brooks Oliver Hickey
Design Technology - Food Technology
Top Achiever Raul Fletcher St.John Amon Rex Culas
Most Progress Francis Appiah Carmelo Marino Edward Cannell
Design Technology - Resistant Materials
Top Achiever Joseph Overton Louis Wilson Matthew Jameson
Most Progress Elliot Glithero -O'Dell Joseph Flynn Patrick Murray
Design Technology - Product Design
Top Achiever Aidan Barnett Angus Mawer

Aidan Leahy

Most Progress Joseph Maseyk Joseph Collins Rory Wilkinson
Drama
Top Achiever

Ben Granat/Joe Mitchell

Judah Seon/Jakub Brymer Charlie Brown/Jeffrey Owusu
Most Progress Zack Frost/Christian Donkoh Micheal Monfries/Jude Watson Andrew Ward
Geography
Top Achiever Eoin Lawler Benjamin Evans Jonathan Neary
Most Progress Leo Soares Angus Mawer Patrick Murray
History
Top Achiever Shaun Bernadet Simon Dasig Maximillian Goonetillake
Most Progress Zak Bolton Oliver Waghorn Leo Dias
Information Technology
Top Achiever Nathan Gregorio-Calisto Javian Corera Samuel Gessey
Most Progress CNeo-Nathaniel Robinson Jake De Souza Reece Twomey
Modern Languages - French
Top Achiever Shane Lipscombe Simon Dasig Kyle Munt
Most Progress Enrico Lunghi Angus Mawer Jeffrey Owusu
Music
Top Achiever Benjamin Shapley Javian Corera Charlie Brown
Most Progress Daniel Elson Jonathan Nazareth Erhowonere Akpobome
Physical Education
Top Achiever Ademola Oyejabi-Madadeje Harry Smith Tyriq Williams
Most Progress Peter Edwards Michael Mbomena Dylan Da Costa
Heads of Year Awards
  Ademola Oyejobi-Madadeje Alfonso Greenbrook Patrick Murray 
Special Award
Christian Service

Edward Afriye (Y9)